Дейност eTwinning стартира през 2005 година в резултат на препоръка от Европейската комисия да бъде създаден инструмент, който да насърчи комуникацията по електронен път между училищата в Европа, както и да помогне учителите да развият своите ИКТ и езикови умения, като използват специално създадения за това портал – https://www.etwinning.net. ЕТwinning се спонсорира от Erasmus+, програмата на Европейската комисия за образование, обучение, младеж и спорт и предоставя възможности за професионално развитие на учителите и повишаване качеството на образователния процес. Etwinning насърчава училищното сътрудничество в Европа посредством информационни и комуникационни технологии (ИКТ), осигурява подкрепа, инструменти и услуги на училищата и предлага възможности за безплатно и непрекъснато онлайн професионално развитие за преподавателите.
За управлението на дейността съществува Централно звено за координация (CSS) в Брюксел, Белгия (към Европейската комисия), и координирани от него 37 Национални звена за координация (NSS) във всяка държава членка на дейността. В България дейността се структурира и управлява от Център за развитие на човешките ресурси /ЦРЧР/ и Национално звено за координация.
ЕTwinning дава възможност всеки учител да се регистрира свободно в eTwinning портала и да започне да използва неговите педагогически и комуникационни ресурси. Чрез инструментите на портала учителите имат възможност да работят по съвместни виртуални партньорства. ЕTwinning предлага лесна за употреба платформа, съдържаща богата база данни с идеи и готови проектни модели. В проектите могат да участват държавни, общински и частни детски градини, начални, основни и средни училища, както и Ресурсните центрове за интегрирано образование на деца със специфични образователни потребности. Порталът на eTwinning е достъпен на 28 езика и предлага новини от eTwinning страните; възможности за професионално развитие; информация за различните видове отличия; както и примери за успешни проекти. TwinSpace е мястото, където наистина се случва магията на eTwinning; безопасна платформа, видима само за учителите, които участват в проекта. Учениците също могат да бъдат поканени в TwinSpace, за да се запознаят и да си сътрудничат с връстници от партниращите училища. Проектите в рамките на eTwinning се осъществяват от двама или повече учители, училищни екипи или отделни методически обединения, библиотекари и ученици. Сътрудничеството може да се реализира в рамките на една или няколко учебни дисциплини. Проектите могат да са на всякакви теми, но трябва да имат добър баланс между ползването на ИКТ и учебните дейности и трябва препоръчително да отговарят на националните учебни програми на участващите в проекта учебни заведения. Отличните проекти се награждават с национални и Европейски Знак за качество.
За последните 17 години eTwinning се разрасна от инициатива на обикновените хора в активна училищна общност, която включва от стартирането си повече от 1 000 000 учители, работещи в повече от 217 000 училища в 43 държави. Докладът за eTwinning за 2021 г. изследва въздействието на „вграждането на eTwinning“ в националните политики в три основни области: професионално развитие и признаване , интегриране на учебната програма и иновативна педагогика.
Знакът „ETWINNING SCHOOL“ беше въведен през 2017 г., за да оцени и награди участието, ангажираността и отдадеността не само на отделните eTwinning учители, но и на екипите от учители и училищни ръководители в рамките на същото учебно заведение. ДГ „Осми март“ е удостоените с престижното отличие за периодите 2018/2019 и 2020/2021г. Тази награда е признание за лидерството им в сфери като: Дигитална практика, Практика за електронна безопасност, Иновативни и креативни подходи към педагoгиката, Насърчаване на непрекъснатото професионално развитие на персонала, Насърчаване на практики за съвместно обучение сред персонала и учениците.
ДГ „Осми март“ активно участва и разработва проекти в европейската образователна платформа от 2014г. Някои от най-успешните са:
v Международен eTwinning проект „My house is your house“ /”Моят дом е и твой“/ 2014/2015г. Проектните дейности са насочени към придобиване на знания на практическа нагледна основа за бита на децата в други европейски страни, за названията на стаите в дома и мебелите на различни езици. Практикуване на описания с използване на основни езикови структури . Стимулиране на говорим английски език чрез комуникативни дейности. Участници – България, Испания, Турция, Естония.
v Международен eTwinning проект „Zarafa's suitcase“ /“Куфарчето на жирафа“/ 2015/2016г - овладяване на знания за реални исторически събития, за животинския свят в Африка чрез обучаващи и практически ситуации. Насърчаване интереса към други eвропейски страни и култури, към изучаването на чужди езици на практическа основа. Участници – България, Гърция, Кипър
v Международен eTwinning проект „Spreading the joy of Christmas“ / “Да споделим коледната радост“/ 2015/2016г Обогатяване на знанията за други страни и техните традиции , разширяване на езиковите интереси на учениците чрез размяна на коледни картички и послания. Участват учебни заведения от България, Гърция, Търция, Румъния, Полша, Италия, Испания и Франция и остров Реюнион /Южна Африка/
v Национален eTwinning проект „Съкровищница с мъдрост“ /2015/2016г/. Проектът е насочен към насърчаване на четенето и запознаване с мъдростта на народите, предадена в поговорките и пословиците. Цели повишаване на ключови компетенции: комуникация на роден език, социални и дигитални умения. Възрастова група 6-10 години. Участници – учебни заведения от Пловдив, София, Белене, Тервел, Разград, Свищов, Плевен.
v Международен eTwinning проект „Morphe's hide and seek“ /“Криеницата на Мърфи“/ 2016/2017г- овладяване на знания за реални паметници на културата в различни европейски държави, придобиване на знания на практическа нагледна основа за животинските видове, усвояване техники за учене чрез сътрудничество и мотивация за комуникация, стимулиране на детското въображение. Възрастова група 4-7години. Участници – България, Гърция, Словакия, Италия, Испания, Франция.
v Национален eTwinning проект „Пъстра китка“ 2017/2018г. Богат и пъстър проект, реализиран в сътрудничество с 6 български учебни заведения с деца във възрастов диапазон 3-11 години. Запознава децата и учениците с фолклорното наследство в България, съхраняването духа на националните традиции и запазването на родовата памет и ценностите на фолклора, чрез стимулиране на детския талант и творчески им заложби. Дейностите възбуждат интереса към четенето, като начин да се съхранят старите български народни приказки и мъдрости. Участници: ДГ "Осми март" група "Слънчице", гр. Свищов, гр. Добрич, с. Мосомище, гр. София, гр. Бургас
v Международен eTwinning проект „Jack, the Beanstalk and a Beebot: STEM kindergarten activities“ /2018/2019г/ Проектните дейности са насочени към развиване на основни математически, инженерни и научни умения чрез игрови дейности. Чрез използването на програмируема играчка BeeBot се развиват умения за решаване на проблеми, критично мислене, вземане на решения и работа в екип. Възрастова група 4-7години. Участници – България, Словакия, Гърция и Португалия.
Международен проект „eTreeHuggers: 1,2, Tree … Hug the Trees with me“. /2019/2020г/ Той активно експонира актуалната годишна тема на eTwinning за 2020 г. – „Изменение на климата и екологични предизвикателства“. Използвайки информационните и комуникационни технологии, децата правят открития, обменят мнения и чрез съвместни дейности научават интересни факти за характерните представители на флората в различните страни. Проектът е отличен с най-високата Първа награда eTwinning 2021 в годишното състезание на електронната платформа.
Международният проект "The BeeTwinnеrs" /2020/2021г/ e посветен на важната роля на пчелите в хранителната екосистема. Чрез разнообразни педагогически методи, той се интегрира успешно с учебните направления в детската градина.
Вътрешно-училищен /intraschool/ проект "Прозорче към света" /2020/2021г/- проект между 12 детски групи в детската градина, насочен към насърчаване на интереса към четенето и художествената литература за деца.
Национален проект "Пътят приятел или враг"./2020/2021г/ Проектът е създаден за деца от предучилищна възраст и има за цел те да придобият конкретни знания, умения и отношения към спазване на обществени правила и норми за лична и колективна безопасност на пътя, да осъзнаят своите права и отговорности като участници в пътното движение и да подобрят уменията си за безопасно придвижване като пешеходци. Проектните дейности възпитат у тях чувства на загриженост, отговорност и толерантност, подобряват комуникативните, социални и информационни компетентности на деца и учители. Участници: ДГ "Осми март" Четвърта "б" група, ДГ "Детелина" гр. Тервел, ДГ "Пчелица" гр. Казанлък. Проектът е удостоен с Първа награда в категория "Първи авторски проект" на Четвъртата Национална церемония на eTwinning България.
През учебната 2021/2022г се реализират следните проекти:
Богатият педагогически опит се споделя и разпространява в специализирани периодични издания, в сайта на детското заведение, в електронни платформи и медии, пред родители, колеги и съмишленици.
Учебна 2022/2023 година
ДЕЙНОСТ ETWINNING В ДГ "ОСМИ МАРТ"